Jestli v online světě existuje legenda internetového placení, pak je jí nepochybně společnost PayPal, jejíž kořeny sahají do roku 1998. V době, kdy někteří z nás ještě nosili plínky, ti starší o internetu maximálně četli v časopise a jen hrstka těch šťastnějších si jej zkusila na vlastní kůži vytočit přes pevnou linku, se už ve Spojených státech začaly rodit vize internetového placení. U zrodu společnosti stála podnikatelská celebrita Elon Musk a i když je PayPal doslova veteránem, stále své místo na trhu má. Především díky neustálým inovacím.
PayPal především umožňuje poměrně snadné převody prostředků mezi uživateli, které identifikuje prostřednictvím emailových adres. Ty je možné propojit s jednou nebo více platebními kartami, které musí mít povolené platby na internetu. V tom se také skrývá jedna z hlavních předností PayPal. Představte si, že chcete poslat peníze známému, který žije v Rovníkové Guinei. Všichni máme představu o tom, jak vypadají ceníky klasických českých bank. Není tak složité si představit, jak by byl podobný převod drahý. V tomto nabízí PayPal výbornou alternativu.
Globálně populární platební brána
Oblíbený je PayPal ovšem i při placení na internetu, a to opět především v případech, kdy prodáváte přes hranice. PayPal celosvětově používá asi 7 milionů firem, jde tedy o skutečně globální službu. Je navíc poměrně pohodlná pro uživatele, protože místo vypisování údajů z platebních karet se stačí identifikovat pouze emailem. Obchodníkovi pak může být víceméně jedno, v jaké měně platbu příjme. Pokud tedy chcete svůj byznys otevřít světu, stává se PayPal možná až nutností. Velmi oblíbený je totiž především v anglicky mluvících zemích, kde podle průzkumů posiluje důvěru v e-shop. Napojení PayPal tak může zprostředkovaně přispět také ke zvýšení konverzního poměru.
PayPal dlouhodobě podporuje českou korunu. Národní měnu si ve svém firemním účtu můžete nastavit jako primární. V případě, že zákazník zaplatí za svůj nákup v jiné měně, bude platba automaticky přepočítána na koruny, a to dle aktuálního kurzu. Vzhledem k tomu, že platby jsou zpracovány prakticky okamžitě, odpadá možné riziko kurzové ztráty, které jistě znají všichni podnikatelé, kteří obchodují se zahraničím. Přijatou platbu je možné prakticky okamžitě odeslat na český bankovní účet. Nevýhodou je zde ale horší kurz.
PayPal fandí kryptu
Větší pozornost na sebe PayPal v poslední době strhnul poté, co dal najevo svůj vstřícný postoj ke kryptoměnám . Už loni na podzim PayPal oznámil, že svým klientům umožní nakupovat, prodávat a držet kryptoměny. Pro trh s virtuálními měnami šlo o výrazný stimul a pravděpodobně i jeden z důvodů růstu jejich hodnoty. PayPal tím však neskončil. Svým uživatelům chce umožnit kryptoměnami i platit.
V praxi tedy PayPal milionům svých uživatelů dovolí platit u maloobchodníků kryptoměnami. Jmenovitě půjde o Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash a Litecoin, tedy o rozšířené virtuální měny, které jsou vhodné k placení. Vzhledem k popularitě služby PayPal po celém světě půjde o významný impuls směrem k větší adopci virtuálních měn širokou veřejností. Zatím je novinka dostupná jen v USA. Můžeme ale předpokládat, že postupně se budou přidávat i další země.
Jde tedy vidět, že PayPal má ve světě online placení takřka neotřesitelné postavení a jeho pozici jen tak někdo neohrozí. Jde o službu, která má ve světě dlouhodobě dobré jméno a dokáže vašemu e-shopu přidat na důvěryhodnosti. Proč to tedy s PayPal nezkusit? Ozvěte se nám a my vám pomůžeme s implementací PayPal i do vašeho e-shopu.
PayPal QR kód
Zajímavá je i funkce placení prostřednictvím QR kódu. Hotovost totiž každý z nás používá stále méně. Stále ale platí, že nějaká ta hotovost občas bodne. Třeba když se s kamarádem chceme vyrovnat za oběd. Bankovní převod je v tomto případě trochu těžkopádný. PayPal proto ve své funkci nabízí funkci, kdy si během chvíle vygenerujete QR kód, prostřednictvím kterého je možné zaplatit. Stačí jej jen naskenovat. Stejně tak můžete tuto jednoduchou platební metodu využívat ve vašem internetovém obchodě.
FAQ - Obvyklé dotazy ohledně služby PayPal?
Registrace je zdarma (žádné instalační poplatky, měsíční poplatky ani skryté poplatky). PayPal si strhává poplatky z každé přijaté vnitrostátní platby ve výši 3,40 % + 10 Kč. Dodatečný procentní poplatek za mezinárodní obchodní transakce
- Kanada a USA: 2%
- Evropa: 0,5% – 2%
- Zbytek světa: 2%
Jakmile Vám klient uhradí na Vašem e-shopu přes službu PayPal, tak si napárujete Váš bankovní účet, kde si můžete v ten samý den zaslat své prostředky na účet mínus provize PayPal za zprostředkování transakce. Pokud přijmete peníze v cizí měně, počítejte s tím, že kurz PayPal, který vyplácí pouze v místní měně (tj. Kč) nebude zrovna přívětivý.
V dnešní době využívá službu PayPal cca 200 milionů lidí po celém světě.
Pro různé e-shopy existují již vytvořené pluginy třetích stran nebo přímo API rozhraní od služby PayPal.